ახალი გვირგვინის პნევმონიის ეპიდემიის შემდეგ გლობალური ეკონომიკური რეცესიის გამო, რუსეთსა და უკრაინაში გაგრძელებული არეულობა და ინფლაციის ზრდა შეერთებულ შტატებსა და ევროპულ ქვეყნებში, ბანგლადეშის ტყავის მოვაჭრეები, მწარმოებლები და ექსპორტიორები შეშფოთებულნი არიან, რომ ტყავის ინდუსტრიის ექსპორტი შეანელებენ მომავალში.
ბანგლადეშის ექსპორტის ხელშეწყობის სააგენტოს ცნობით, ტყავის და ტყავის პროდუქტების ექსპორტი სტაბილურად იზრდება. ექსპორტი გაიზარდა 1,23 მილიარდ აშშ დოლარამდე 2017-2018 ფისკალურ წელს, და მას შემდეგ ტყავის პროდუქტების ექსპორტი ზედიზედ სამი წლის განმავლობაში შემცირდა. 2018-2019 წლებში ტყავის ინდუსტრიის საექსპორტო შემოსავალი 1,02 მილიარდ აშშ დოლარამდე დაეცა. 2019-2020 წლის ფისკალურ წელს, ეპიდემიამ გამოიწვია ტყავის ინდუსტრიის ექსპორტის შემოსავალი 797,6 მილიონ აშშ დოლარამდე.
2020-2021 წლებში ფინანსურ წელს, ტყავის ნაწარმის ექსპორტი 18% -ით გაიზარდა 941.6 მილიონ აშშ დოლარამდე, წინა ფინანსურ წელთან შედარებით. 2021-2022 წლის ფისკალურ წელს, ტყავის ინდუსტრიის საექსპორტო შემოსავალმა ახალი მაღალი მაჩვენებელი მოიპოვა, საერთო საექსპორტო ღირებულება 1,25 მილიარდი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 32% -ით გაიზარდა. 2022-2023 ფისკალურ წელს, ტყავის ექსპორტი და მისი პროდუქტები გააგრძელებს აღმავალი ტენდენციის შენარჩუნებას; მიმდინარე წლის ივლისიდან ოქტომბრამდე, ტყავის ექსპორტი გაიზარდა 17% -ით და 428.5 მილიონ აშშ დოლარამდე, წინა ფისკალური წლის ანალოგიურ პერიოდში 364.9 მილიონი აშშ დოლარის საფუძველზე.
ინდუსტრიის წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, რომ ფუფუნების საქონლის მოხმარება, როგორიცაა ტყავი, მცირდება, იზრდება წარმოების ხარჯები, ხოლო ინფლაციის და სხვა მიზეზების გამო, საექსპორტო შეკვეთები ასევე მცირდება. ასევე, ბანგლადეშმა უნდა გააუმჯობესოს მისი ტყავის და ფეხსაცმლის ექსპორტიორების სიცოცხლისუნარიანობა, რათა გადარჩეს კონკურენცია ვიეტნამთან, ინდონეზიასთან, ინდოეთთან და ბრაზილიასთან. ფუფუნების საქონლის შესყიდვები, როგორიცაა ტყავი, სავარაუდოდ, დიდ ბრიტანეთში 22% -ით დაეცემა წლის მეორე სამ თვეში, ესპანეთში 14%, 12% იტალიაში და 11% საფრანგეთში და გერმანიაში.
ბანგლადეშის ტყავის ნაწარმის, ფეხსაცმლისა და ექსპორტიორების ასოციაციამ მოუწოდა ტყავის ინდუსტრიის ჩართვა უსაფრთხოების რეფორმებისა და გარემოსდაცვითი განვითარების პროგრამაში (SREUP), რომ გაზარდოს ტყავის და ფეხსაცმლის ინდუსტრიის კონკურენტუნარიანობა და ისარგებლოს იგივე მოპყრობით, როგორც სამკერვალო ინდუსტრია. უსაფრთხოების რეფორმისა და გარემოსდაცვითი განვითარების პროექტი არის ტანსაცმლის უსაფრთხოების რეფორმისა და გარემოსდაცვითი განვითარების პროექტი, რომელსაც ბანგლადეშის ბანკი ახორციელებს 2019 წელს, სხვადასხვა განვითარების პარტნიორებისა და მთავრობის მხარდაჭერით.